Niepełnosprawność to pojęcie, które może odnosić się do stanu umysłu i fizyczności. Możemy wyróżnić niepełnosprawność intelektualną i fizyczną, niekiedy również idące ze sobą w parze. My dziś zajmiemy się niepełnosprawnością fizyczną, która w mniejszym bądź większym stopniu utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Niepełnosprawność fizyczna może być również stała lub czasowa, niekiedy występująca od urodzenia. Niepełnosprawność związana może być z układem ruchu jak i również dysfunkcją innych części ciała czy chorób. Niepełnosprawność zazwyczaj dotyczy osób starszych przynajmniej tak sądzi większość z nas. Bo to najczęściej widzimy osoby w podeszłym wieku poruszające się o kulach, balkonikach. Jednak niepełnosprawność dotyka także dzieci i osoby dorosłe może być wrodzona lub nabyta po różnych chorobach czy urazach. Tak naprawdę niepełnosprawność może dotknąć każdego z nas, bo przecież każdy z nas może złamać rękę, nogę, mieć wypadek czy inną jednostkę chorobową ograniczającą prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego mając kogoś z niepełnosprawnością w rodzinie lub kiedy taki stan dotyka nas warto wiedzieć, że przy codziennym funkcjonowaniu może pomóc nam zastosowanie zróżnicowanego asortymentu medycznego.

Produkty dla osób z problemami narządu ruchu

Dla osób, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą się samodzielnie poruszać lub to poruszanie jest bardzo ograniczone warto wybierać dobrej jakości sprawdzony asortyment, który jest nie tylko funkcjonalny ale i bezpieczny. Jak np. wózki inwalidzkie dla chorego, który nie może się samodzielnie poruszać. Warto wtedy pomyśleć o specjalnych udogodnieniach dla osoby niepełnosprawnej w postaci zdejmowanych i regulowanych podnóżek, które można zamontować i w każdej chwili zdemontować. W niektórych modelach zastosowano również specjalistyczne pasy biodrowe pozwalające na zabezpieczenie chorego przed przypadkowym wypadnięciem z wózka taki pas posiada wózek inwalidzki dwukołowy Cruiser Active 2. Taki wózek powinien mieć również blokadę kół ale również warto wybierać wózki z hamulcem dla opiekuna są bezpieczniejsze. Jeżeli zdecydujemy się na wybór wózka również sprawdźmy z jakiego tworzywa jest wykonane siedzisko i oparcie to bardzo istotne dla chorego, który bardzo długi czas przebywa w pozycji siedzącej. Materiał powinien być jak najbardziej przewiewny aby ograniczać pocenie się. Najlepiej kiedy do wózka zastosowujemy również specjalistyczne poduszki na odleżyny. Są obecnie na rynku poduszki przystosowane do wózków inwalidzkich. Mogą to być poduszki piankowe ze specjalną strukturą jak i również poduszki pneumatyczne dmuchane pozwalające na odciążenie poszczególnych partii ciała eliminujące również bolesność kręgosłupa. A jeżeli już jesteśmy przy poduszkach przeciwodleżynowych to warto również wspomnieć o materacach na odleżyny. Materace tego typu najczęściej dmuchane najlepsze są komorowe lub rurowe. To materace, które wypełnione są powietrzem i podczas leżenia chorego zmienia się ciśnienie w poszczególnych komorach co sprawia, że ciało leżącego nie styka się z podłożem w sposób ciągły dłużej niż przez kilka minut co ogranicza występowanie odleżyn oraz pozwala na szybsze gojenie się już istniejących ran. Oprócz tego aby przeciwdziałać odleżynom powinniśmy stosować różnego rodzaju maści najlepiej sprawdzone i przepisane przez lekarza bądź inne produkty apteczne. Warto również dla osób leżących u których jeszcze nie pojawiły się zmiany już zacząć dbać o skórę poprzez wykonywanie masaży najlepiej z zastosowaniem żeli aktywizujących do skóry. Oczywiście jeżeli chory nie ma żadnych przeciwwskazań i ograniczeń na skórze. Jeżeli już pojawią się drobne zmiany należy skonsultować się z lekarzem i podjąć odpowiednie leczenie.

Chodziki i podpórki dla niepełnosprawnego

Z kolei dla osób z pewnymi ograniczeniami, które mogą wstawać z łóżka a ruch może być ich rehabilitacją warto również wybrać odpowiedni chodzik czy podpórkę. Tutaj również powinniśmy się kierować stanem zdrowia chorego i wziąć pod uwagę możliwość jego samodzielnego poruszania się. Dla osób, które np. wymagają jedynie poruszania się w domu z jednego pomieszczenia do drugiego czy łazienki. Wystarczą zwykłe balkoniki mogą to być balkoniki bez kółek jak i również z kółkami. Te bezkołowe lepiej sprawdzą się dla pacjentów z dużymi ograniczeniami ruchowymi, którzy nie potrafią kontrolować ruchu. Z kolei te z kółeczkami sprawdzą się dla osób niepełnosprawnych ale potrafiących w większym stopniu kontrolować ruch. Balkoniki zazwyczaj wykonane są z mocnego aluminium niekiedy mające wzmacnianą ramę stalową jak np. balkonik rehabilitacyjny Armedical AR-008. Tutaj możemy również wybierać spośród wielu modeli mogą być składane które np. ułatwiają nam transport. Z kolei dla osób, które są bardziej sprawne i np. potrzebują wyjść na spacer same lub z opiekunem warto wybrać specjalne podpórki niekiedy możemy je również spotkać pod nazwą balkoniki.

Jednak balkonikami nie są, najczęściej to podpórki czterokołowe, trójkołowe lub dwu ze specjalnym siedziskiem czy oparciem. To sprzęt, który pozwoli choremu wybrać się na spacer, po zakupy stanowiąc pewną formę asekuracji. Jest to asortyment, który sprawdzi się dla osób z ograniczeniami jednak mogącymi się samodzielnie poruszać jak i również z opiekunem. I tutaj wybór jest również bardzo duży od mniej zaawansowanych do droższych i bardziej zaawansowanych modeli. Warto się zastanowić jaką podpórkę chcemy mieć i jakie powinna mieć udogodnienia. Przy zakupie weźmy także pod uwagę stan chorego czy inne dysfunkcje. Dla osób, które często wychodzą na spacery i muszą taką podpórkę potem samodzielnie wnieść do domu warto wybierać lżejsze modele. Najlepsze są podpórki z miękkim siedziskiem a dodatkowo również oparciem dzięki temu chory zawsze w czasie zmęczenia może przystanąć i odpocząć. Warto aby taka podpórka miała specjalistyczny kosz na zakupy wtedy chora osoba nie musi samodzielnie dźwigać zakupów może jej wygodnie przewozić w torbie dołączonej do takiej podpórki. Pomocne dla osób niepełnosprawnych mogą być równie kule ortopedyczne. I tutaj także mamy kule pachowe lub też łokciowe. I pytanie które kule dla kogo? Jeżeli nie mamy żadnych ograniczeń dłoni to możemy wybierać kule łokciowe, które przytrzymujemy dłonią z kolei jeżeli mamy problemy z rękoma najlepiej sprawdzą się kule pachowe. Warto wybierać solidne kule z możliwością regulacji. Stabilizację kuli stanowi tzw. nakładka gumowa, którą w przypadku zużycia można wymienić. Warto wiedzieć również, że na porę jesienną zimową przeznaczone są specjalistyczne nasadki z kolcami oraz kolczatki na lód. Dzięki temu ograniczymy ślizganie się kul po oblodzonej powierzchni również ułatwiają nam poruszanie się po śniegu. Dobrym wyborem również do podpierania są laski z tego asortymentu jednak zazwyczaj korzystają osoby w podeszłym wieku. Dla osób, które nie chcą aby ich laska była tak oczywistą laską inwalidzką warto np. wybierać laski na kształt parasola. To laska, która wyglądem przypomina parasolkę ale służy również do podpierania się a w czasie opadów do ochrony przed deszczem czy śniegiem. Czyli taki asortyment 2 w 1 za dobrą cenę mamy laskę i parasolkę.

Sprzęt i produkty pomocne w dbaniu o codzienną higienę

Codzienna higiena może być bardzo utrudniona dla osoby niepełnosprawnej w zależności od zaawansowania choroby. Chory może potrzebować pomocy opiekuna lub pomocy skorzystania z pomocniczego sprzętu w czasie czynności higienicznych. I tutaj możemy wyróżnić zróżnicowany asortyment. Np. od najpopularniejszych basenów i kaczek służących do załatwiania potrzeb fizjologicznych do przenośnych toalet. Przenośne toalety są również zróżnicowane pod względem wyglądu. Mogą to być zwykłe toalety plastikowe lub np. toalety tapicerowane, które są wygodniejsze. Tutaj również warto wybierać toalety z zdejmowanym pojemnikiem pokrywką. Niekiedy tego rodzaju toalety wyglądają jak zwykłe krzesła dla osób, które mają mało miejsca w mieszkaniu taki rodzaj toalety będzie dobrym wyborem, ponieważ po zdjęciu tych wszystkich nakładek mamy zwykłe krzesło do siedzenia. Niekiedy krzesła toaletowe mogą być również przystosowane do zastosowania pod prysznic. Pod prysznic czy do wanny możemy także stosować taborety również krzesełka w zależności od wielkości naszych wanien czy pryszniców. Dla osób, które na stałe potrzebują mieć zamontowane taborety pod prysznicem czy wannie warto wybierać siedziska z możliwością montażu przy ścianie jak np. siedzisko Reha Fund – RF854. Te najczęściej są składane, dzięki temu zajmują niewiele miejsca. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pod prysznicem czy w wannie warto zamontować specjalistyczne uchwyty. I tutaj mogą to być uchwyty metalowe przytwierdzane do ściany za pomocą wkrętów lub też uchwyty na przyssawkę. W zależności od tego jakie mamy możliwości w mieszkaniu i czy możemy wiercić otwory to takie uchwyty możemy wybrać. Dla większej wygody podczas kąpieli w wannie również możemy zastosować specjalistyczne ławeczki nawannowe. Na których możemy położyć asortyment myjący dzięki temu chory ma lepszy dostęp do kosmetyków również może się przytrzymać siedząc w wannie czy z niej wychodząc. Warto tutaj wybierać ławeczki, które można w łatwy i szybki sposób wyczyścić je wodą, najlepiej sprawdzają się ławeczki do wanny z sztucznego tworzywa z otworami w budowie.

Dla osób, które nie mogą korzystać z kąpieli z przyczyn zdrowotnych sprawdzą się przenośne miski czy wanienki oraz produkty do mycia na sucho czy mokro. Jeżeli chodzi o wanienki to te specjalistyczne są np. pompowane można w nich umyć głowę ale także pomocne będą przy myciu ciała. Mogą to być zwykłe plastikowe wanienki ale warto wybierać dmuchane z specjalnym zaworem  pozwalającym na spuszczenie nam w wygodny sposób wody bez konieczności przenoszenia miski. Miski dmuchane zajmują niewiele miejsca po czynnościach myjących można spuścić z nich wodę i wygodnie umyć zwinąć i schować, ich zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca. Do mycia okolic intymnych najlepiej stosować przenośne plastikowe bidety. Dla pacjentów chorych nie poruszających się również można stosować asortyment myjący w postaci specjalnych myjek czy rękawic oraz nawilżanych chusteczek. Myjki można wyróżnić podfoliowane i niepodfoliowane np. bardzo dobre są myjki z Abeny. Te z folią idealnie nadają się do mycia z wodą a te bez folii do mycia z kosmetykami nie wymagającymi zastosowania wody. Takie kosmetyki powinny być bezpieczne i sprawdzone najlepiej hipoalergiczne. Popularna marka Seni oferuje szeroką bazę tego rodzaju produktów. Jeżeli już jesteśmy przy myciu i higienie chorego to zwróćmy uwagę także na pacjentów pieluchowanych. Warto dla nich również wybierać sprawdzone i dobrej jakości pampersy dla osób leżących sprawdzą się takie z tzw. irygatorem wilgotności, który wskazuje nam na stan wilgoci i konieczność wymiany pieluchy na nową. Wybór tych produktów jest bardzo różny od pieluch, pieluchomajtek czy wkładek na nietrzymanie moczu dla kobiet ale również mężczyzn.

Reasumując nasz dzisiejszy wpis warto wiedzieć o zróżnicowanym asortymencie, który istnieje na rynku i jest specjalnie dedykowany dla osób niepełnosprawnych. Są to produkty, być może o których nie wszyscy mają pojęcie, ponieważ zazwyczaj kiedy bezpośrednio nas i osób z naszego otoczenia nie dotyczy żadna forma niepełnosprawności to nie interesują nas tematy z tym związane. Dopiero kiedy mamy bezpośredni kontakt z różnym rodzajem niepełnosprawności własnej czy kogoś z rodziny szukamy odpowiednich sprzętów chcemy aby chory miała jak najlepsze wyposażenie i udogodnienia pozwalające mu na lepsze funkcjonowanie.