Kiedyś nie mieliśmy takiego wyboru jak dziś jeżeli chodzi o aparaty do pomiaru ciśnienia krwi i tętna. Był tylko ciśnieniomierz manualny zwany inaczej ręcznym czy zegarowym. I większość osób korzystała z tego rodzaju urządzenia. I mimo zaawansowania technologii z upływem czasu na rynku pojawiły się elektroniczne aparaty pomiarowe. Które pozwalają na pomiar ciśnienia i tętna na nadgarstku czy ramieniu to i tak manualne ciśnieniomierze nie wyszły z obiegu. Wielu specjalistów ten model aparatu uważa za najdokładniejszy. Ciśnieniomierze manualne – zegarowe podobnie jak elektroniczne mają wielu zwolenników i przeciwników. Wady i zalety jak każde urządzenie medyczne. Manualne aparaty pomiarowe zapewne pamięta starsze pokolenie, ponieważ nie miało wówczas innych ciśnieniomierzy do wyboru. Stąd u większości osób starszych przyzwyczajenie i zaufanie do tego rodzaju urządzeń. Z kolei młodsze pokolenia chętniej wybiera urządzenia elektroniczne, ponieważ są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Ich rozmiary też są mniejsze co ułatwia zabranie w podróż, do pracy czy ogólne użytkowanie.

Jak zatem wybrać dobry ciśnieniomierz dopasowany do naszych potrzeb?

Na pewno wybór nie jest łatwy, ponieważ w tej chwili na rynku mamy mnóstwo ciśnieniomierzy różnych marek, które mają to coraz nowsze funkcje i udogodnieni. A niestety mając za duży wybór większość z nas ma problemy z podjęciem zakupu. Dlatego postaramy się po kolei przedstawić poszczególne wady i zalety urządzeń do pomiaru ciśnienia elektronicznych, manualnych i półautomatycznych tak aby pomóc Państwu w podjęciu decyzji zakupowej.

Po pierwsze co należy wziąć pod uwagę przed zakupem aparatu pomiarowego. Na początku postarajmy się określić dla kogo ma być dany ciśnieniomierz. Czy np. korzystać z niego ma osoba starsza jeżeli tak to musimy wziąć pod uwagę jej możliwości obsługi sprzętu. Większość osób starszych zwłaszcza seniorów nie zawsze będzie potrafiło obsłużyć każdy model urządzenia zwłaszcza te bardziej skomplikowane. Dlatego ważne jest aby dla osób, które nie są na co dzień związane z elektroniką, telefonami, komputerami wybierać proste urządzenia elektroniczne bądź mechaniczne. Najlepsze dla osób starszych są ciśnieniomierze, które pozwalają na badanie za pomocą jednego przycisku lub ręczne – zegarowe. Ręczne też warto wybierać z dużym manometrem, którego skala jest znacznie większa niż w standardowych aparatach manualnych. Jeżeli jesteśmy już przy zegarowych ciśnieniomierzach inaczej nazywanych ręcznymi – manualnymi czy mechanicznymi to warto wspomnieć o półautomatycznych. Są to ciśnieniomierze, które mają troszeczkę zaczerpnięte z urządzeń elektronicznych a trochę z zegarowych. A mianowicie wyniki wyświetlane są na elektronicznym ekranie a pomiar dokonuje się nie za pomocą przycisku tylko pompką jak w urządzeniach ręcznych. Model pół automatyczny ma przewagę nad zegarowym pod tym względem, że przeczytamy na ekranie również wartość pulsu.

Dla osób, które nie mają problemu z obsługą i młodszych użytkowników można wybrać bardziej zaawansowane urządzenia pozwalające na pomiar ciśnienia, który również można wyświetlać w aplikacji na smartphonie. Obecnie mamy bardzo duży wybór jeżeli chodzi o proste ciśnieniomierz dla seniorów czy bardziej zaawansowane dla młodszych użytkowników. Również wybierając ciśnieniomierz dla dzieci powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiedni model, zazwyczaj dla dzieci zwłaszcza tych najmłodszych dedykowane są zegarowe aparaty pomiarowe. Najczęściej ciśnieniomierze dla dzieci posiadają także w zestawie różne wielkości mankietów. Zazwyczaj dla niemowląt, starszych dzieci czy nastolatków, tak aby jednym aparatem można było wykonać pomiar u dziecka w różnym wieku.

Jeżeli wiemy już dla kogo będzie ciśnieniomierz to możemy się skupić na jego użytkowaniu. A mianowicie warto określić także gdzie będziemy taki aparat najczęściej stosować. Większość osób dokonuje pomiaru ciśnienia w domu i wtedy nie ma większego problemu, ponieważ aparat zawsze jest na stanie nie trzeba go nigdzie zabierać ze sobą. Są jednak osoby, które potrzebują urządzenie mieć zawsze pod ręką np. w pracy, podróży ze względu na różnego rodzaju choroby. Dlatego dla osób, które potrzebują szybkiego pomiaru w każdym miejscu na pewno sprawdzi się ciśnieniomierz nadgarstkowy. Są to aparaty uznawane za najmniej dokładne jeżeli chodzi o pomiar ciśnienia krwi i tętna. Jednak wybierając dobrej jakości aparat uzyskamy miarodajny wynik. Największą zaletą ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest ich niewielki rozmiar, który zmieści się do małej torebki. Oprócz tego są wygodne i szybkie w zastosowaniu, wystarczy jedynie podciągnąć rękaw i po odczekaniu i wyciszeniu się można przystąpić do badania. W przypadku aparatów ręcznych musimy wyciągnąć całe oprzyrządowanie i dopiero wtedy zacząć pomiar co zwłaszcza dla osób często podróżujących może być kłopotliwe. Z kolei ciśnieniomierze naramienne też są szybkie jednak prawidłowy pomiar wymaga tutaj ściągnięcia odzieży aby dostać się do ramienia. Więc też nie w każdych warunkach możemy to zrobić. Stąd najlepiej ciśnieniomierze naramienne i zegarowe nadają się do zastosowania domowego i gabinetowego a nadgarstkowe w podróży.

Dodatkowe funkcje w ciśnieniomierzach na jakie warto zwrócić uwagę?

Jeżeli wiemy już dla kogo i gdzie najczęściej będzie użytkowany ciśnieniomierz to warto również sprawdzić jakie parametry pozwala nam zbadać. Większość aparatów została zaprojektowana do podstawowego pomiaru ciśnienia krwi i tętna. Jednak nowoczesne ciśnieniomierze mają specjalne funkcje, które pozwalają nam wykryć niektóre schorzenia układu krążeniowego. Jak np. ciśnieniomierze z funkcją arytmii, z możliwością wykrycia migotania przedsionków, przedwczesnych skurczów komorowych. Dlatego przy zakupie warto wziąć pod uwagę zaawansowane funkcje, zwłaszcza jeżeli cierpimy na różnego rodzaju choroby krążenia, również przydatne dla osób, które są w grupie ryzyka przed zawałowego. Tutaj specjalistyczne funkcje mają tylko i wyłącznie urządzenia elektroniczne zazwyczaj są to aparaty naramienne rzadziej nadgarstkowe, dlatego warto skupić się na ciśnieniomierzu na ramię kiedy mamy różnego rodzaju schorzenia układu krążenia.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę kupując ciśnieniomierz. Zawsze przed zakupem powinniśmy zaznajomić się z tematem i co nieco poczytać o urządzeniu, co nam oferuje, kto jest producentem. Warto wybierać sprawdzone modele, dobrych producentów medycznych jeżeli chodzi o elektronikę. Ponieważ nie każda nawet światowej renomy firma specjalizuje się w urządzeniach medycznych. W ciśnieniomierzach najczęściej i najchętniej wybierane są takie marki jak: Nissei, Oromed, Omron, Rossmax, Little Doctor, Medel, również wchodzą na rynek z urządzeniami medycznymi znani od lat producenci jak np. Braun, tworząc aparaty o bardzo zaawansowanej technologii.

Dla osób, które chcą mieć dobry aparat pomiarowy warto zwrócić uwagę na poszczególne funkcje czyniące urządzenie jeszcze bardziej dokładnym. A mianowicie w elektronicznych aparatach mamy takie opcje jak wskaźnik ruchu, który włącza się gdy podczas pomiaru występuje nadmierny ruch. A wiadomo, że jeżeli się ruszamy w czasie pomiaru to wynik jest niedokładny. Inną opcją, która ma wpływ na dokładność pomiaru jest nieprawidłowo założony mankiet, stąd wiele modeli dzisiaj posiada wskaźnik informujący o nieprawidłowym założeniu mankietu. Istnieją również elektroniczne ciśnieniomierze z walidacją dla osób otyłych, gdzie np. zwykły ciśnieniomierz nie będzie wskazywał prawidłowego ciśnienia u osób o zwiększonym obwodzie ramienia. Dla osób z nadwagą polecane są ciśnieniomierze zegarowe, ponieważ niektóre modele posiadają duże mankiety. Jednak jeżeli chcemy koniecznie zakupić aparat elektroniczny to szukajmy właśnie takich z walidacją dla otyłych jak np. model Omron RS7.

Z kolei dla osób, które mają problemy ze wzrokiem czy osób niewidomych dobrym rozwiązaniem okazują się być ciśnieniomierze z funkcją głosową. Taki model pozwala na odczyt danych w języku polskim, oprócz tego wyniki są również wyświetlane na ekranie. To opcja dla osób, które np. same mierzą sobie ciśnienie a występują u nich problemy ze wzrokiem. Na pewno w przypadku ciśnieniomierza z funkcją głosową warto zainteresować się takimi modelami jak Oromed M9 czy Evercheck CA400. Inne przydatne funkcje w urządzeniach pomiarowych to np. 2 lub więcej bloków pamięci, dzięki temu możemy zapisać pomiary innych użytkowników. Przydatna funkcja kiedy w domu z urządzenia korzysta więcej niż jedna osoba. Np. warto również zwrócić uwagę czy urządzenie posiada funkcję samo wyłączania się, co pozwala nam na oszczędność baterii. Dla osób, które chcą mieć zawsze niezawodny sprzęt warto wybierać ciśnieniomierze zasilane zarówno na baterie jak i zasilacz sieciowy. Bezawaryjne w tym przypadku nie wymagające żadnego zasilania są również aparaty zegarowe. Aparaty elektroniczne mogą mieć również panel dotykowy dla osób, które lubią tego typu inteligentne urządzenia warto wiedzieć, że istnieją modele tego typu np. aparat z panelem dotykowym Japońskiego producenta Nissei DSK1011.

Wybór należy do Państwa jednak przed zakupem warto wziąć pod uwagę pewne funkcje, które mają na celu ułatwienie nam codziennego korzystania z aparatów pomiarowych. Każdy rodzaj jak Państwo widzą ma wady i zalety. Warto aby ciśnieniomierz dopasować do indywidualnych potrzeb biorąc pod uwagę tryb własnego życia czy istniejące już choroby. Pamiętajmy aby zawsze wybierać dobrej jakości urządzenia, które posłużą nam na długie lata. Tylko i wyłącznie sprawdzonych producentów najlepiej kupować w aptekach czy medycznych sklepach.